• Info@SaminRay.Com
  • 88866172 021
1381

هوش مصنوعی مولد چیست؟

هوش مصنوعی مولد (GenAI) نوعی هوش مصنوعی است که می‌تواند داده‌های متنوعی مانند تصویر، ویدئو، صدا، متن و مدل‌های سه‌بعدی را تولید کند. GenAI این کار را از طریق یادگیری الگوی داده‌های موجود انجام می‌دهد

هوش مصنوعی مولد (GenAI) نوعی هوش مصنوعی است که می‌تواند داده‌های متنوعی مانند تصویر، ویدئو، صدا، متن و مدل‌های سه‌بعدی را تولید کند. GenAI این کار را از طریق یادگیری الگوی داده‌های موجود انجام می‌دهد و سپس از این دانش برای تولید خروجی‌های جدید و منحصر به فرد استفاده می‌کنند. GenAI قادر به تولید محتوای واقعی و پیچیده است به گونه ای که می‌توان گفت خلاقیت انسان را تقلید می‌کند، این ویژگی GenAI را به ابزاری ارزشمند برای بسیاری از صنایع مانند بازی، سرگرمی و طراحی محصول تبدیل کرده است. نوآوری‌های اخیر در این زمینه، مانند GPT و Midjourney، قابلیت‌های GenAI را به طور قابل توجهی ارتقا داده‌اند. این پیشرفت‌ها فرصت‌های جدیدی را برای استفاده از GenAI برای حل مسائل پیچیده، خلق هنر و حتی کمک به تحقیقات علمی به وجود آورده است.

در حال حاضر علی‌رغم نوظهور بودن این فناوری، GenAI جهان ما را دربرگرفته است و شیوه برقراری ارتباط، کار و نوآوری بشر را متحول کرده است. ChatGPT با 100 میلیون کاربر خود گواهی بر پذیرش سریع و تأثیر گسترده این فناوری پیشرفته بر زندگی بشر است. با اینکه GenAI در مراحل اولیه خود به سر می‌برد؛ اما با سرعت در حال شکل دادن آیندهٔ حوزه‌های مختلف است و تأثیر آن بر زندگی ما به طور تصاعدی در حال افزایش است. با گذر زمان و پذیرش بیشتر این فناوری قدرتمند، عرصه‌های جدیدی از امکانات غیرقابل تصوری ایجاد می‌شوند و عصر جدیدی از خلاقیت، کارایی و پیشرفت آغاز خواهد شد. برای درک بهتر این موضوع بیایید به برخی از کاربردهای GenAI بپردازیم.

۱- تولید متن:

تولید متن توسط هوش مصنوعی عبارت است از استفاده از مدل‌های یادگیری ماشین برای تولید متن جدید بر اساس الگوهای آموخته شده از داده‌های متنی پیشین. عموماً مدل‌هایی که برای تولید متن استفاده می‌شوند Markov Chains، شبکه‌های عصبی بازگشتی (RNN) و ترانسفورمرها هستند. از بین این مدل‌ها ترانسفورمرها به دلیل ویژگی Attention در ساختار خود، انقلاب بزرگی در این زمینه ایجاد کرده‌اند و تمام توجهات در این زمینه را به خود جلب کرده‌اند. تولید متن کاربردهای متعددی در حوزه پردازش زبان طبیعی، چت‌بات‌ها و ایجاد محتوا دارد. در شکل زیر نمونه‌ای از خروجی ChatGPT را مشاهده می‌کنید.

 

 ۲- تولید تصویر:

تولید تصویر با استفاده از هوش مصنوعی یک فرایند خلق تصویر مانند تصاویر دنیای واقعی با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق مانند VAEs، GANs و اخیراً Stable Diffusion است. از خروجی‌های ایجاد شده توسط GenAI می‌توان برای تولید داده‌های جدید به‌منظور بهبود عملکرد مدل‌های یادگیری ماشین بهره برد، علاوه بر آن برای ایجاد آثار هنری، تولید تصویر برای یک محصول و یا سایر موارد نیز می‌توان از آنها بهره برد. در حال حاضر پلتفرم‌های بسیار موفقی مانند MidJourney و DALL-E برای هر کسی که به دنبال ایجاد تصاویر واقعی از طریق تکنیک‌های تولید تصویر باهوش مصنوعی هستند، به یک انتخاب محبوب تبدیل شده‌اند.  در شکل زیر نمونه‌ای از تولید یک عکس متناسب با توصیف مطرح شده توسط کاربر در پلتفرم MidJourney را مشاهده می‌کنید.